טקס הסרת הלוט ביד ושם - נאום השר אבי דיכטר

8.5.2006: טקס הסרת הלוט מעל קיר הזיכרון של רוז'ישץ' ביד ושם

 

נאום אבי דיכטר, השר לביטחון פנים, בנם של מלכה ויהושע דיכטר, ילידי רוז'ישץ' ששרדו את התופת

 

 נאום השר אבי דיכטר ביד ושם

ביום השואה האחרון הייתה עצרת בכנסת תחת הכותרת "לכל אדם יש שם". נתבקשתי כחבר כנסת, יחד עם חברי כנסת נוספים, לומר דברים, ובעיקר להזכיר שמות, ומטבע הדברים התמקדתי בבני משפחתי שלא הכרתיהם, בני רוז'ישץ' שנרצחו על ידי הנאצים.

 

אני חוזר כאן על חלק מהדברים שאמרתי בכנסת באותו יום.

 

ברוז'ישץ', שהייתה עיירה במזרח פולין, והיום היא במערב אוקראינה, רצחו הנאצים את סבתי מצד אמי ואת מרבית ילדיה. ברוז'ישץ' נרצחו סבתי מצד אבי וכל ילדיה, וברוז'ישץ' נרצח סבי מצד אבי, הרב אברהם משה. היום כאן, בכנסת ישראל, נכדו, אברהם משה, חבר הכנסת אבי דיכטר, נשבע לזכור ודבר לא לשכוח.

 

היום ביד ושם בירושלים, בנוכחות כל הקהל הקדוש הזה, בנוכחות כל אלה שהצליחו לשרוד את התופת ובנוכחות כל בני המשפחות, שלהם אנו קוראים דור ההמשך, אני חש גאווה עצומה לומר בקול רם, כזה שיגיע עד אוזניו של אבי במרומים. אני אומר את הדברים בקול חזק שאמי ואחותי ובן דודי שיושבים בקהל ישמעו: כאן עומד אברהם משה, אבי לבית דיכטר, שר במדינת ישראל, במדינת היהודים - אלה שהנאצים ימח שמם ביקשו להשמידם.

 

ואתם, הורינו, אתם אחראים לכך שמשימת הנאצים נכשלה. לא רק שרדתם ונותרתם בחיים, לא רק הקמתם משפחות אחרי שיצאתם ממחנות ההשמדה ומאתרי התופת האחרים, לא רק בניתם מדינה לעם היהודי, אתם, ההורים של דור ההמשך של יוצאי רוז'ישץ', דאגתם גם לחנך אותנו לאהבת העם, אהבת הארץ ואהבת האדם.

 

אני כל הזמן תוהה ושואל מהיכן שאבתם את הכוח להעמיד דור חדש כל כך מוצלח אחרי שיצאתם מהתופת של פולין. נהוג לומר זר לא יבין זאת. אבל בינינו, הצעירים, גם אנחנו לא מבינים.

 

לא תמיד דיברתם, לא תמיד סיפרתם, ואני חושב שאף פעם לא סיפרתם הכל. אני שמח על כך שאהרון גוטליב יזם את האירוע הזה כדי להעביר משהו מהדור של ניצולי רוז'ישץ' לדור שנולד לאחר מכן, בין שבחו"ל ובין שבארץ, ואני מתחייב בפני אהרון ובפני מי שיצטרף אליו, להמשיך ולשמר את זכרם של אבותינו, אמותינו ודודינו שלא הכרנו, כאן בארץ ישראל.

 

ולהורינו שבאו מרוז'ישץ' לכאן ושרדו את התופת למרות הכל ובגלל הכל, אני אומר:

אתם עבורי ההוכחה שעם ישראל חי

 

אבי דיכטר

הדפס
ניהול תכנים: